HIX - بخش اول - پیش نیاز های اتصال به سامانه - نرم افزار شارپ - نرم افزار دلفین

پیش نیاز های  اتصال به سامانه HIX

 

 داروخانه هایی که مایل به ارسال اطلاعات به سامانه HIX  باشند، می توانند  مراحل ذیل  را دنبال و یا فیلم آموزشی را مشاهده نمایند.

فیلم آموزشی راه اندازی HIX در نرم افزار داروخانه شارپ ( مراحل راه اندازی در نرم افزار داروخانه دلفین نیز مشابه شارپ می باشد)


دستور العمل راه اندازی HIX

 • 1- همواره به یاد داشته باشید از اطلاعات خود پشتیبانی تهیه نمایید . (اگر با روش تهیه فایل پشتیبان آشنایی ندارید اینجا کلیک کنید )
 • 2- اگر از ویندوز XP  یا windows server 2003 و پایین تر استفاده میکنید حتما باید به ویندوز 7 یا 2008R2 تغییر بدهید . (ویندوزهای قابل استفاده در حال حاضر windows server 2008 R2 و windows 7  ultimate SP1)
 • برای مشاهده مشخصات ویندوز می توانید روی my computer کلیک راست نموده و روی گزینه properties کلیک کنید
 • نکته : اگر RAM مورد استفاده در کامپیوتر شما بیش از 2 گیگابایت است توصیه می شود حتما از ویندوز 64 بیتی استفاده نمایید


 • 3-اگر شما نرم افزار شارپ دارید ،  ابتدا از بروز بودن نرم افزار خود اطمینان حاصل نمایید . نرم افزار شما باید حداقل، مربوط به بعد از تاریخ 12/03/95  یا بعد از آن باشد (در غیر اینصورت حتما جهت بروزرسانی نرم افزار اقدام شود )

  نرم افزار مدیریت داروخانه – شارپ (طلایی)

   

 • جهت مشاهده ورژن و تاریخ نگارش برنامه روی قسمت مشخص شده کلیک نمایید


  فرم اطلاعات سیستم ظاهر می شود که توجه نمایید حتما تاریخ نگارش نرم افزار شما از 12/03/95 بالاتر باشد.

  نکته بسیار مهم :در صورتیکه نرم افزار شما بروز نیست، باید بروزرسانی نرم افزار انجام دهید . برای این کار توجه داشته باشید که قرارداد پشتیبانی و بروزرسانی نرم افزار شما فعال باشد

 • نکته بسیار مهم : اگر تاریخ نگارش نرم افزار شما مربوط به سال 93 و قبل تر باشد حتما پیش از بروزرسانی نرم افزار با بخش پشتیبانی تماس بگیرید

  نکته بسیار مهم : در صورت بروز اشکال لازم است که فایل پشتیبانی را برگردانید ، پس حتما قبل از هر کاری فایل پشتیبان تهیه نمایید .

  جهت مشاهده نحوه تمدید قرارداد پشتیبانی و بروزرسانی اطلاعات بیمه ای اینجا کلیک کنید

 • 4-در صورتیکه نرم افزار دلفین (نقره ای ) را در اختیار دارید لازم است که ورژن آن 11 و نوع بانک اطلاعاتی آن SQL  باشد و تاریخ نگارش آن بعد از 95/03/10 باشد


نکته : تاریخ نگارش نرم افزار دلفین در پایین فرم اصلی نمایش داده می شود

 • نکته : در صورتیکه این نگارش را در اختیار ندارید باید نرم افزار شما ارتقا یابد. برای این کار مراحل ذیل را دنبال نمایید .

 • آپدیت نرم افزار شارپ : منوی 172

 • آپدیت نرم افزار دلفین : گزینه "بروزرسانی برنامه " در صفحه اصلی نرم افزار 

 • در صورتیکه اجازه آپدیت و بروزرسانی  به شما داده نشد ، باید نسبت به تمدید قرارداد پشتیبانی و بروزرسانی قیمتها و تعهدات بیمه ای اقدام نمایید . برای اینکار با بخش فروش شرکت تماس بگیرید و یا از طریق سایت اقدام به تمدید نمایید .

  جهت مشاهده نحوه تمدید قرارداد پشتیبانی و بروزرسانی  اینجا کلیک کنید

   5- تا اینجا معلوم شده که نرم افزار شما چیست و آیا آخرین بروزرسانی را دارید یا خیر، پس باید ادامه کار را انجام دهید . شما نیاز به چند فایل دارید که پیش نیاز اتصال به HIX می باشد . اگر از قبل این فایل ها را در اختیار دارید نیازی به دریافت آنها ندارید.

 •   استفاده فایل های پیش نیاز

 • فایل دات نت فرم ورک 4.5.1  (Dot net framework  4.5.1)

  این فایل تنها در ویندوز 7 و بالاتر قابل استفاده است . پس از دریافت آن را نصب کنید . اگر هم از قبل، این فایل در سیستم شما نصب شده است نیازی به نصب مجدد  آن ندارید . توجه نمایید وجود دات نت فریم ورک 4.5.1 الزامی می باشد و حتی اگر ورژن بالاتر را نیز در سیستم دارید بازهم باید این ورژن نصب شود .(این برنامه را روی کامپیوتر نصب نمایید )

 • فایل C++ پیش نیاز  HIX  

 • این فایل از سوی شرکت آوای فناوری سلامت ارائه شده و جهت اتصال به سامانه مورد نیاز می باشد . (پس از دریافت این فایل آن را نصب نمایید ) 

نکته مهم : زمانیکه نرم افزار  داروخانه را آپدیت نمایید می توانید مستقیما از فرم مربوطه فایل های فوق را دانلود نمایید . اگر هم از قبل در سیستم موجود است می توانید ادامه بدهید .

نکته مهم : توجه داشته باشید که ارتباط با سامانه HIX تنها از طریق کامپیوتر معتبر قابل ارسال به سامانه است . یعنی امکان ارسال اطلاعات به HIX  تنها از طریق همان کامپیوتری که رجیستر شده است قابل انجام است . بنابراین توجه نمایید که پس از راه اندازی سامانه HIX  تنها از طریق همان کامپیوتر متصل ، اقدام به ارسال اطلاعات نمایید. این امر به دلیل استفاده سامانه HIX از مشخصات کامپیوتر، برای شناسایی می باشد و اگر بعدها ویندوز عوض شده و یا سخت افزار عوض شود،  دیگر آن کامپیوتر برای سامانه HIX معتبر نبوده و باید مجدد اقدام به رجیستر کردن نمایید.

 

تمامی حقوق محفوظ و مربوط به شرکت ایمن افزار شایگان می باشد