توضیح در خصوص اتصال به سامانه خدمات درمانی

توضیح در خصوص ارتباط نرم افزار داروخانه با سامانه اختصاصی سازمان بیمه خدمات درمانی

سازمان بیمه خدمات درمانی درخواست ارتباط مستقیم نرم افزار های داروخانه با سامانه اختصاصی این سازمان را ارائه کرده است و داروخانه ها را نیز ملزم به استفاده از آن نموده است . سوالی که مطرح شده این است که آیا علاوه بر سامانه سپاس ، لازم است که نرم افزار های داروخانه به صورت مجزا اطلاعات پرونده سلامت را به سامانه های دیگر نیز ارسال نمایند یا خیر؟

از آنجایی که مرجع تصمیم گیرنده در خصوص اطلاعات پرونده سلامت،  تنها وزارت بهداشت است و بر اساس سامانه سپاس کلیه اطلاعات به آن سامانه ارسال می شود لذا به نظر می رسید که نیازی به ایجاد امکانات مورد نظر این سازمان بیمه گر در نرم افزار داروخانه نباشد . بنابراین شرکت ایمن افزار شایگان  از وزارت بهداشت طی نامه شماره 697725 مورخ 11/3/99 درخواست اعلام نظر، در این خصوص نمود، که جوابیه وزارت بهداشت در تاریخ 27/3/99 به شماره نامه 402/110 به این شرکت ارسال شد ..

تصویر استعلام شرکت از وزارت بهداشت 

 

 

تصویر پاسخ وزارت بهداشت به شرکت 


خلاصه پاسخ وزارت بهداشت  به این صورت است که " نرم افزار  شرکت ایمن افزار شایگان و هیچ نرم افزار دیگری مجاز به ارسال اطلاعات به سایر سازمانها نبوده و نیازی به اجرای درخواست سازمان های دیگر نیست . یعنی تنها مرجع ارائه اطلاعات به آن سازمانها وزارت بهداشت می باشد ."

به صورت دقیق تر می توان گفت،  "چگونگی تبادل اطلاعات حوزه سلامت طبق قوانین بالا دستی از جمله ماده 35 قانون برنامه پنجم و ماده 74 قانون برنامه ششم  و همچنین ضوابط فنی اجرایی توسعه دولت الکترونیکی مشخصا ابلاغ شده است پس هرگونه تبادل خارج از بستر دیتاس و سپاس ممنوع است.ضمن اینکه اگر سامانه ای ، سرویسهای موجود در آداپتورهای پرونده الکترونیکی سلامت را فراخوانی میکند نیازی نیست هیچگونه سرویس الکترونیکی دیگری را از سازمانهای دیگر مورد فراخوانی قرار دهد  و در واقع دوباره کاری نماید. پرونده ها چه بستری چه سرپایی از طریق درگاه و به صورت برخط به بیمه ها ارسال میشوند و سازمانهای بیمه گر ملزم به رسیدگی می‌باشند."

بنابراین با تلاشهای بی وقفه همکاران شرکت  ، در حال حاضر نرم افزار داروخانه شارپ ، امکان اتصال به سامانه سپاس را دارا می باشد  و سازمانهای بیمه گر  برای دریافت اطلاعات مورد نظرشان باید از طریق سامانه سپاس اقدام نمایند . 

 

مکاتبه سازمان غذا و دارو با وزیر محترم بهداشت در خصوص شرایط جدید بیمه سلامت  - بروزرسانی  990504 


گروه خبری: عمومی
یکشنبه 1 تير 1399
تمامی حقوق محفوظ و مربوط به شرکت ایمن افزار شایگان می باشد