امکان تهیه داروی بیماران هموفیلی به دلیل بدهی بیمه ها محدود شد

تهران - ایرنا - کارشناس هموفیلی اداره بیماری های خاص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت :متاسفانه به علت عدم بازپرداخت بیمه ها در مورد داروهای خاص از جمله داروهای هموفیلی برغم تفاهم نامه بین وزارت بهداشت و وزارت رفاه مبنی بر پرداخت دو هفته ای مبلغ این داروها، امکان تهیه دارو از جانب داروخانه داران محدود و در نهایت موجب سختی دریافت دارو برای بیماران شد.

راضیه حنطوش زاده در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: این معضل در مورد دارویی مانند فاکتور 7 انعقادی که در حال تولید در داخل کشور است ، اتفاق افتاده و بنابراین تامین آن برایبیماران هموفیلی هیچ مشکلی ندارد اما بدهی بیمه ها به شرکت های دارویی، مانعی برای دسترسی آسان به آن شده است.
وی اظهار داشت: تغییر محل پرداخت یارانه داروهای هموفیلی از وزارت بهداشت به وزارت رفاه و سازمان های بیمه گر از جمله سیاست گذاری ها در سطح کلان است و به نظر می رسد ارائه راهکار برای پرداخت سریع تر مطالبات داروهای هموفیلی و حل این مشکل بر عهده سازمان های بیمه گر است.
وی تاکید کرد: گزارش هایی که از بیماران و برخی داروخانه های مسئول توزیع دارو می رسد موید این است که مشکل عدم پرداخت مطالبات بیمه ای برای فاکتورهای انعقادی به خصوص 9 و 7 وجود دارد.
طلعت قانع رئیس اداره برنامه ریزی و آمار اداره کل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو طی روزهای گذشته نیز اعلام کرده بود که فاکتور 9 مورد نیاز بیماران هموفیلی به اندازه کافی در کشور موجود بوده و مشکل کمبود احتمالی در برخی از مراکز درمانی عمدتا ناشی از بدهی آن مراکز به شرکتهای پخش دارو است.
به گزارش ایرنا، هموفیلی یک بیماری خون ریزی دهنده ارثی است که به دلیل کمبود عوامل انعقادی در بدن بروز می کند. بیماری ارثی هموفیلی A و B بر اثر کمبود فاکتورهای 8 و 9 ایجاد می شود و وابسته به جنس است، به عبارت دیگر، این بیماری بیشتر در مردان مشاهده می شود و زنان معمولا ناقل آن هستند.

 


خبرنگار: سادات حسینی خواه ** مریم برزآبادیگروه خبری: عمومی
دوشنبه 9 مرداد 1396
تمامی حقوق محفوظ و مربوط به شرکت ایمن افزار شایگان می باشد